Co wiemy o miażdżycy?

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, postępującą głównie na skutek szkodliwych nawyków żywieniowych. Zła dieta w połączeniu z brakiem aktywności ruchowej, stanowią prawdziwe zagrożenie dla naszego organizmu.

Jedną z chorób, występujących lub nasilających się w wieku senioralnym jest właśnie miażdżyca. Ten przewlekły proces chorobowy nieleczony może prowadzić do niezwykle poważnych, często śmiertelnych chorób. Wśród najbardziej niebezpiecznych następstw miażdżycy występuje udar mózgu, zawał i otępienie starcze. Częstotliwość zachorowań oraz mizerna profilaktyka wśród osób zagrożonych ryzykiem występowania tego schorzenia, prowadzą do wielu komplikacji.

Obecnie diagnozuje się kilka typów miażdżycy. Najpopularniejsza miażdżyca tętnic, objawia się zawężeniem światła tętnic, które prowadzi do gorszego ukrwienia poszczególnych narządów.

Jednym z pierwszych objawów miażdżycy mózgu jest częste uczucie zmęczenia, nadmierna drażliwość oraz zauważalne zmiany charakteru pacjenta. Ten typ miażdżycy wywołuje także zaburzenia świadomości, dysfunkcje mowy, w skrajnych przypadkach może prowadzić do udaru.

Miażdżyca naczyń wieńcowych prowadzi do zawału serca. Szczególnie seniorzy powinni być objęci szczegółową diagnostyką i profilaktyką w kierunku tego schorzenia, ponieważ w przypadku występowania zawału serca przejdą go o wiele ciężej niż osoby młodsze.

Tętnica brzuszna powodująca ucisk tętnicy biodrowej, bardzo często bywa objawem miażdżycy tętnic obwodowych. Skutkiem tej dysfunkcji jest niedokrwienie kończyn dolnych, które odczuwane jest w postaci ostrego bólu, intensyfikującego się w różnych porach dnia i nocy.

Najczęściej miażdżyca idzie w parze z otyłością. Nieodpowiednia dieta bogata w proste węglowodany, tłuszcze i cukry powoduje blokowanie tętnic. Stres oraz brak aktywności fizycznej są dodatkowymi czynnikami wzmagającymi ryzyko występowania choroby. Rozwojowi miażdżycy służy palenie papierosów, ponieważ dym tytoniowy dostając się do płuc jest transportowany do dalszych części układu krążenia powodując uszkodzenie śródbłonka tętnic. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę należy zrezygnować ze szkodliwego trybu życia. Rzucając palenie, wprowadzając odpowiednio zbilansowaną dietę oraz kilka razy w tygodniu uprawiając sport, z pewnością zminimalizujemy możliwość pojawienia się miażdżycy w naszym organizmie.