Jesz, czy się odżywiasz – Ty wybierasz!

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest odżywianie, nie jesteśmy w stanie od tego uciec czy o tym zapomnieć. Jednak czy ktoś z nas w dzisiejszych czasach i przy współczesnym konsumpcyjnym trybie życia zastanawia się nad tym, co je? Myślę, że takich osób jest niewiele. Większość z nas idąc na zakupy skupia swoją uwagę na wyglądzie produktów, natomiast nie zwraca uwagi na oznaczenia i certyfikaty znajdujące się na opakowaniach. Największą popularnością cieszą się towary tanie, kolorowe i o lepszych właściwościach przechowalniczych, a często nieznanych nam właściwościach odżywczych. Czy jest to odpowiedni wybór? A może czas odmienić myślenie społeczeństwa na temat żywności?

 

Kogo z nas nie zapytać co jadł wczoraj na którykolwiek z posiłków, najprawdopodobniej

z trudnością sobie to przypomni. To stwierdzenie bardzo dobrze oddaje myślenie społeczeństwa na temat odżywania. Przeciętny Polak nie przywiązuje dużej uwagi do spożywanych produktów podczas posiłków. Czy słusznie? Otóż nie - przecież nie zapominajmy, że jesteśmy tym, co jemy! Kto z nas jest pewien iż wie, co kryje się za Jego jedzeniem? A przecież wszystko, co konsumujemy dostarcza do organizmu wiele substancji, w tym również tych niepożądanych. Pamiętajmy, że wraz z produktem zjadamy również całą chemię, którą został opryskany i później wraz ze składnikami odżywczymi osiada w naszym organizmie. Jest to wynik zmian technologicznych związanych z rozwojem rolnictwa, jednak czy te zmiany wyjdą nam na dobre?

jesz_czy_odzywiasz1

Wpływ odżywiania

Niewątpliwym atutem dzisiejszych czasów jest coraz większy wzrost świadomości dotyczący tego, co potocznie mówiąc „wkładamy do garnka”. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że to jak wyglądamy, jakie jest nasze zdrowie oraz samopoczucie zależy od codziennej diety. Wiek, styl życia oraz czynniki środowiskowe mogą wpływać na rodzaj i ilość składników odżywczych potrzebnych człowiekowi w danym czasie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy spożywali pełnowartościowe produkty. Przyswojenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, jakie możemy znaleźć w naturalnej i dobrze zbilansowanej żywności pozwoli w przyszłości na zachowanie zdrowia i pomoże uchronić przed licznymi chorobami. Czego nie możemy powiedzieć o pokarmach przemysłowych, oczyszczanych i sztucznie „wzbogacanych” chemią, przez których spożywanie jesteśmy narażeni na liczne dolegliwości i choroby cywilizacyjne takie jak: alergie, choroby układu trawiennego, rak, cukrzyca czy otyłość.

jesz_czy_odzywiasz2

Lista chorób jest dość długa, a większość z nich ma charakter przewlekły, przez co są one trudne do wyleczenia i sprawiają problemy przez lata. Wielu z nas nie dostrzega powiązania rozwoju tych chorób z niewłaściwym odżywianiem, choć już dawno temu naukowcy udowodnili to setkami badań. Ich opublikowanie wstrząsnęło opinią publiczną oraz zapoczątkowało modę na zdrowy oraz ekologiczny styl życia. Czy będzie to tylko moda, czy może zmiana społecznych priorytetów zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Czym jest żywność ekologiczna?

Zanim zdecydujemy się na zakup żywności określanej mianem ekologicznej powinniśmy wiedzieć, czym tak naprawdę jest i w jaki sposób jest oznakowana. Takie informacje pozwolą nam uniknąć wpadnięcia w pułapkę źle zdefiniowanej „zdrowej żywności”, bowiem najczęściej w taki sposób konsumenci są wprowadzani w błąd. Nierzetelni producenci chcąc zachęcić konsumentów do zakupu swoich produktów korzystają z różnych technik marketingowych. Na przykład nadrukowują na etykiety swoich produktów hasła takie jak: „100% bezpieczny”, „żyj zgodnie z naturą”, „zdrowy” lub nazwę produktu rozpoczynają od „bio-”. Zamieszczanie takich informacji przez producenta nie świadczy jednak o oryginalności tych informacji i ich nie potwierdza. Inaczej jest z żywnością określaną ekologiczną, która jest certyfikowana.

- Żywność ekologiczna to smaczne, pełnowartościowe produkty wytwarzane wyłącznie w naturalny sposób. Są produkowane na bazie zbóż, warzyw, owoców, ziół, jaj, mięsa, mleka, miodu i innych surowców pochodzących z gospodarstw stosujących naturalne metody produkcji, w tym nawożenia i ochrony roślin – mówi Mateusz Pycia, właściciel internetowego sklepu z żywnością ekologiczną zNatury.pl.

Produkty i wyroby ekologiczne są specjalnie oznakowane, tak, aby konsument miał pewność, że kupuje produkt z zaufanych źródeł. Najczęściej na opakowaniach możemy znaleźć logo z kłosem zboża w środku - jest to unijny symbol rolnictwa ekologicznego. Pojawia się on na etykietach rolników i przetwórców, którzy spełniają wymagania specjalnej ustawy i posiadają certyfikat uprawnionej jego wydania organizacji. Prócz loga na etykiecie powinna się znaleźć:

• Nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent (jednostki upoważnione do certyfikacji to m. in.: Agro Bio Test Sp. z o.o., Bioekspert Sp. z o.o., Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o., Biocert MałopolskaSp. z o.o., Cobico Sp. z o.o.);

• Nazwa i adres producenta, przetwórcy lub sprzedawcy;

• Napis „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE” lub „Produkt rolnictwa ekologicznego”.

Dlaczego warto jeść żywność ekologiczna?

Wysoka jakość produktów z atestowanych gospodarstw i przetwórni wynika ze sposobu ich wytwarzania. W tym celu w ekoprodukcji niedopuszczalne jest używanie nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin jak pestycydy, regulatory wzrostu czy dodatki żywnościowe. Rolnictwo ekologiczne wyklucza również stosowanie organizmów genetycznie modyfikowanych, a w produkcji zwierzęcej - pasz przemysłowych, antybiotyków i stymulatorów wzrostu.

- W porównaniu do wysoko przetworzonych produktów, ekożywność posiada odmienne właściwości smakowe i odżywcze. Krótko mówiąc są to produkty bogate w naturalne składniki i witaminy, których smak jest bliższy do babcinych przetworów – tłumaczy Sebastian Zacharek ze sklepu zNatury.pl.

Nie sugerujmy się opiniami, że żywność ekologiczna to produkt drogi oraz skierowany wyłącznie dla bogatych. Nie jest to prawdą. Produkty ekologiczne są dla wszystkich. Wszystkich tych, którzy chcą lepiej zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Dla wielu z nas towar w sklepach z żywnością ekologiczną może wydawać się zbyt drogi. Jednak wynika to m.in. z faktu, że produkcja ekologiczna jest wolniejsza oraz daje mniejsze polony i zbiory, a także potrzebne są większe nakłady pracy, które generują większe koszta. Ale czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu?

Kolejnymi argumentami przeciwko zdrowej żywności jest ograniczony dostęp do niej, który może być problematyczny. Prawdą jest, że sklepów ze zdrową żywnością jest dość niewiele i często znajdują się poza centrum miasta. Jednak w dobie XXI wieku, gdy większość społeczeństwa ma dostęp do Internetu, alternatywą wydają się sklepy internetowe. Możemy w nich także - prócz dokonania zakupu wyrobów ekologicznych - zapoznać się z nowinkami w dziedzinie ekologii oraz dietetyki.

Wyciągając wnioski z tego artykułu, zastanówmy się nad swoim sposobem odżywiania oraz nad tym, co moglibyśmy zrobić dla siebie i dla poprawy swego zdrowia. Może warto zmienić żywność modyfikowaną na ekologiczną?


Autor: Kamila Węglorz, zNatury.pl