Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Kosmetyki dla seniorów

Kosmetyki dla seniorów – kilka słów o zasadach pielęgnacji dojrzałego ciała Nie jest tajemnicą, że dojrzała skóra potrzebuje innej pielęgnacji niż skóra młodej osoby. Wraz z upływem czasu zanikają włókna kolagenowe i warstwa lipidowa, co czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia i zrogowacenia, jak również przyczynia się do powstawania zmarszczek oraz przebarwień.

Czytaj więcej...

Depresja w śród seniorów

Srebrny odcień depresji – kampania Fundacji Itaka i Fundacji Twarze Depresji. Fundacja Itaka, która wielu osobom może kojarzyć się z działaniami realizowanymi na rzecz osób zaginionych, postanowiła pochylić się nad innym ważnym tematem, tj. depresją seniorów.

Czytaj więcej...

Rwa kulszowa, kamica nerkowa

Rwa kulszowa a kamica nerkowa – objawy, czas trwania, leczenie
Rwa Kulszowa - objawy:
  • · silny ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka;
  • · silny ból w pośladku promieniujący na nogę, szczególnie do tylnej części uda i do łydki;
Czytaj więcej...

Depresja maskowana

W depresji maskowanej pojawiają się objawy, które nie są typowe dla przebiegu tego schorzenia i sugerują wystąpienie innych chorób. Należą do nich: dolegliwości bólowe, fobie, natręctwa, zaburzenia odżywiania, skłonności do przyjmowania używek, zaburzenia krążenia i szereg innych.

Czytaj więcej...

Test na andropauzę ADAM

Test na andropauzę (Androgen Deficiency in the Aging Male-ADAM) służy do samodzielnej, wstępnej weryfikacji wystąpienia andropauzy u mężczyzn. Zalecany jest mężczyznom w wieku około 50 roku życia, którzy obserwują u siebie takie objawy, jak: spadek libido, zaburzenia erekcji, złe samopoczucie, nerwowość, zaburzenia snu, zaburzenia wagi ciała.

Czytaj więcej...

Program Dostępność Plus

Program Dostępność Plus – to program rządowy, przewidziany do realizacji w latach 2018-2025. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług oraz umożliwienie aktywnego udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach, w tym seniorom.

Czytaj więcej...

Niedociśnienie

Niedociśnienie – nie jest jednostką chorobową, jednak potraf skutecznie obniżyć jakość życia. O niedociśnieniu mówimy w sytuacji, gdy ciśnienie skurczowe krwi jest niższe niż 100.

Czytaj więcej...

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest to przewlekła choroba układu krążenia, objawiająca się zwiększonym ciśnieniem krwi. O łagodnym nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 140-159, a rozkurczowe 90-99; o umiarkowanym, odpowiednio: 160-179 i 100-109, o ciężkim przy ciśnieniu skurczowym powyżej 180, a rozkurczowym- powyżej 110.

Czytaj więcej...

Zawał serca u seniora

Zawał serca u seniora- ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego rośnie wraz z wiekiem. Przyczyniają się do niego: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i stres.

Czytaj więcej...

Generacja Yold

Generacja Yold (the young-old; młodzi starzy) – jest to nowe określenie pokolenia 50+. Przedstawiciele generacji Yold zrywają ze stereotypem typowego, biernego i schorowanego seniora.

Czytaj więcej...

Zdalna opieka medyczna

Zdalna opieka medyczna- jest to usługa telemedyczna, która umożliwia monitoring stanu zdrowia pacjenta oraz przeprowadzenie badań kontrolnych poza placówką medyczną. Jest to możliwe dzięki udostępnieniu pacjentowi przenośnych urządzeń medycznych, rejestrujących określone parametry.

Czytaj więcej...

Telemedycyna

Telemedycyna – jest to forma kontaktowania się z lekarzem i uzyskiwania porad medycznych za pomocą Internetu lub telefonu. W sytuacji pandemii coronawirusa wiele ośrodków medycznych oferuje takie usługi.

Czytaj więcej...

Pozycja bezpieczna

Pozycja bezpieczna – zalecana do stosowania w przypadku konieczności zabezpieczenia osoby nieprzytomnej, samodzielnie oddychającej, do czasu przyjazdu pogotowia; za wyjątkiem osób u których podejrzewa się uraz kręgosłupa (np. w wyniku wypadku samochodowego).

Czytaj więcej...