Senior na wakacjach
dr Joanna Plak
Zbliża się pora wakacyjna. Pogoda zaczyna dopisywać i w głowach coraz częściej pojawiają się myśli o dłuższym wypoczynku. Czy seniorzy mogą liczyć na oferty adresowane tylko dla nich? Okazuje się że tak. W niniejszym artykule przedstawię kilka pomysłów na spędzenie atrakcyjnych wakacji dla seniorów.
Ofert wypoczynku dedykowanego seniorom (osobom w wieku 50+) należy szukać na stronach internetowych poszczególnych biur turystycznych. Wiele z nich oferuje pakiety dedykowane osobom w podeszłym wieku. Obejmują one wyjazdy, nie tylko do miejsc sakralnych czy uzdrowisk, tak popularnych wśród osób starszych, ale umożliwiają także seniorom wyjazd do najpopularniejszych kurortów zlokalizowanych w tak atrakcyjnych miejscach jak Hiszpania, Włochy, Bułgaria czy Chorwacja. Takie wycieczki obejmują z reguły całodzienne posiłki i opiekę rezydenta. Seniorzy mogą zdecydować się na transport własny lub zaoferowany przez biuro podróży, tj. samolot, bądź autokar.
Seniorzy, którzy chcą wyjechać do Hiszpanii korzystając z dużej zniżki mogą zdecydować się na przystąpienie do programu Senior Travel, dostępnego w ofertach biur podróży. Celem tego programu jest zachęcenie osób 55+ z wytypowanych państw UE do korzystania z wypoczynku poza tzw. sezonem, tj. w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną. Mogą oni zabrać ze sobą młodszą osobę towarzyszącą, która zapłaci za wypoczynek tyle samo ile senior. Wyjazd poza sezonem ma dużo zalet. Pogoda w tym okresie jest mniej dokuczliwa (jest chłodniej), a wyjeżdżający mogą liczyć na dopłatę do swojego wypoczynku, dzięki czemu jego koszt jest niższy. Program jest realizowany od 2009 roku i co roku przystępują do niego nowe kraje.
Kościół katolicki także oferuje swoim starszym parafianom możliwość wyjazdu zagranicznego do miejsc kultu religijnego. Najpopularniejszymi kierunkami takich pielgrzymek są Izrael i Palestyna, Rzym i Watykan oraz Medjugorie. Coraz częściej kościoły organizują pielgrzymki połączone ze zwiedzaniem zabytków, jak np. pielgrzymka organizowana przez jedną z kieleckich parafii pn. „Sanktuaria Maryjne i Zamki Królów Francji”.
Aktywni seniorzy, ceniący komfort, lubiący podróżować samodzielnie, jak również dysponujący większą ilością gotówki, mogą zdecydować się na podróż kamperem. Jest to bardzo popularny sposób podróżowania wśród seniorów z Niemiec, Belgii czy Holandii. Okazuje się jednak, że jego popularność rośnie także wśród polskich seniorów. By prowadzić ten pojazd wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Kampera nie trzeba kupować. Wiele wypożyczalni samochodów ma w swojej ofercie także możliwość wypożyczenia kampera. Zalety podróżowania kamperem są liczne. Nie trzeba wynajmować hotelu, na miejscu można przygotować dla siebie posiłek, umyć się, w czasie jazdy można spokojnie podziwiać widoki za oknem gdyż konstrukcja kampera uniemożliwia szybką jazdę. Koszty które ponosi użytkownik to: opłata za wypożyczenie pojazdu, kaucja, opłata serwisowa (w Polsce są dosyć wysokie, więc czasami bardziej opłaca się wynająć kamper poza naszą granicą), zakup paliwa, opłaty związane z postojem pojazdu na parkingach oraz opłaty związane z korzystaniem z autostrad i dróg ekspresowych. Alternatywą dla kamperów są przyczepy campingowe. Dają one większą swobodę podróżowania, gdyż w razie konieczności można ją odczepić do samochodu, zostawić na kempingu i zwiedzać okolice samochodem; a ich wyposażenie jest podobne jak w kamperach.
O czym należy pamiętać, by wakacje były bezpieczne dla osoby starszej?
Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem, wykonać zalecane badania i wykupić przepisane leki. Nie wszystkie kierunki podróży są odpowiednie dla każdego. Osoby z problemami układu krążenia nie mogą wyjeżdżać do tropikalnych krajów, powinny także unikać długotrwałej podróży samolotem. Pobyt nad morzem jest zalecany dla seniorów z nadciśnieniem, z chorobami tarczycy, z chorobą wieńcową. W góry nie powinni jeździć seniorzy cierpiący na wahania ciśnienia oraz mający problemy z układem nerwowym. Są one za to wskazane dla osób cierpiących na schorzenia płuc.
Podróżujący senior powinien także przestrzegać następujących zasad:
- Dobrze schować portfel i dokumenty, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrań lub we wszytym w ubranie schowku.
- Pieniądze porozdzielać i schować w różnych miejscach, by w razie kradzieży nie stracić wszystkiego.
- Torebkę, saszetkę trzymać przy sobie; nie zostawiać jej bez opieki np. w trakcie korzystania z toalety.
- Unikać spania w czasie podróży, chyba że jedzie się w towarzystwie bliskiej osoby, która będzie doglądała dobytku.
- Spisać telefony do zastrzeżenia karty w razie jej kradzieży.
- Nie spoufalać się zbytnio z nieznajomymi, nie podawać im swoich danych pobytu, nie przyjmować od nich posiłków lub napojów.
- Cenne rzeczy trzymać w sejfie w hotelu lub w innym bezpiecznym miejscu. Nie nosić ich ze sobą.
- W przypadku podróży autem, samochodem z przyczepą lub kamperem zatrzymywać się na nocleg w miejscach bezpiecznych, przeznaczonych do tego celu.
- Nie spacerować samodzielnie w nowych miejscach, nie oddalać się od grupy.
- Posiadać ze sobą rozmówki kraju, do którego się jedzie (w przypadku pobytów zagranicznych), by być w stanie samodzielnie porozumieć się w podstawowych zakresach tematycznych.
Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że podróż stanie się miłym wspomnieniem i przyjemną odskocznią od rzeczywistości, a nie koszmarem o którym chciałoby się jak najszybciej zapomnieć.