Seniorki 50+ i oziębłość seksualna

Częstym problemem w okresie menopauzalnym jest oziębłość seksualna, czy istnieją sposoby, dzięki którym możemy zapobiec niepożądanym zmianom?

Badania dotyczące aktywności seksualnej osób dojrzałych, pokazują, że aż 70% seniorów 50+ jest aktywnych seksualnie. Intensywność zbliżeń intymnych jest bardzo indywidualna. Średnio jedna trzecia badanych osób odbywa stosunek płciowy przynajmniej raz w tygodniu. Statystyki te stawiają grupę seniorów 50+ w bardzo korzystnym świetle.

 

Co ciekawe, okazuje się, że seks seniorów 50+ jest oceniany bardzo wysoko. Intensywność doznań, jakość stosunku oraz długość przez wiele kobiet jest uznawanych za przyjemniejsze niż we wcześniejszych latach.

Niestety u sporej części kobiet seksualny rozkwit trwa do czasu pojawienia się menopauzy. W tym okresie połowa kobiet uprawia seks średnio raz w miesiącu. Wiąże to się nie tylko ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. 44% pań w okresie menopauzalnym cierpi na zanik pochwy, co powoduje ból w czasie stosunków. U 88% seniorek diagnozowana jest suchość pochwy, która stanowi znaczący problem w intymnych sytuacjach. Te dysfunkcje są ogromnym obciążeniem psychicznym, przez co kobiety unikają intymnych zbliżeń.

Niewystarczająca edukacja seksualna i trudności z rozmową na tematy intymne nawet ze specjalistą, powoduje, iż kobiety w okresie menopauzy nie informują ginekologa o swoich problemach. Warto pamiętać, że wiele przykrych dolegliwości można wyleczyć za pomocą odpowiednich terapii, także farmakologicznych. Dzięki szybkiej diagnozie i zastosowaniu odpowiednich środków medycznych i pomocniczych seniorki 50+ mogą cieszyć się bujnym życiem erotycznym, nawet w czasie menopauzy.